Sunday, November 13, 2022

Gniotki anty-stresowe geodezyjne

 Rzuciwszy okiem na statystyki odwiedzin mojego blogu zauważyłem, że wyjątkowo wysoką oglądalność otrzymała notka z 9.XI "

NEUROBIOLOG: Już NIGDY nie zabraknie Ci motywacji - czyli "jak pokonywać trudności"


a tam tytułowy obrazek z moimi gniotkami antystresowymi. Najwyraźniej czytelnicy są zestresowani, i każda moja wskazówka na to jak się odstresować jest witana z uśmiechem i radością.

 W związku z tym podaję poniżej linki do wybranych witryn oferujących gniotki antystresowe (czy "sensoryczne"). Oto krótki opis z jednej z takich witryn:


Gniotki sensoryczne

Gniotki sensoryczne to często drobne, niepozorne przedmioty do ściskania, których znaczenie jest lekceważone. Cóż bowiem może nam przyjść ze ściskania dłonią gumowej piłki? Okazuje się jednak, że bardzo dużo i akcesoria te stosowane są podczas wielu terapii i rehabilitacji, a także poleca się je jako doskonały środek antystresowy dla dorosłych. Poszukujecie Państwo takiego sprzętu do stymulacji dotykowej? Polecamy skorzystanie z profesjonalnej i sprawdzonej oferty naszego sklepu.

Oferujemy różnorodne gniotki sensoryczne – różniące się rozmiarami, kształtami oraz sposobem zastosowania. Są to drobne, gumowe piłki do ściskania w dłoni, duże piłki, kostki, krążki, dyski, a także akcesoria w wydaniu specjalnie przygotowanym dla najmłodszych – np. w kształcie zwierzątek. U najmłodszych gniotki sensoryczne mogą rozwijać zmysł dotyku, a co za tym idzie, być jednym z elementów rehabilitacyjnych w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami. Stosuje się je również podczas rehabilitacji po urazach kończyn – także u osób dorosłych. Ponadto oczywiście gniotki sensoryczne w najbardziej podstawowej wersji możecie niekiedy spotkać nawet w supermarketach, jako „antystres”, który przyda się np. pracownikom biurowym. Jeśli poszukujecie Państwo wysokiej jakości, atestowanych gniotków sensorycznych, gotowych do zastosowania nawet w specjalistycznych terapiach

Spory wybór jest także tutaj: https://afiti.pl/gniotki-sensoryczne/  

Gdy robiłem fotkę mojej kolekcji (banan, piłeczka, jajo) - użyłem tego co miałem pod ręką w pobliżu mojego stołu roboczego. Laura, która te gniotki odkryła (sam bym na pewno nie odkrył), udostępniła mi dla fotki gniotki z własnego stołu. Oto one: inny jednorożoec i pomidor:

 


Paradoksalnie, choć do mnie należy banan a do Laury pomidor, ja bardziej lubię gnieść pomidor a Laura ściskać banan! Jeśli ktoś nie wie na czym polega ściskanie banana, oto ilustracja z linkiem:


Na Allegro można znaleźć większą różnorodność:


A tak ściskamy pomidor:



Teraz, skoro się niedzielnie odstresowaliśmy, możemy przejść do obiecango wczoraj sedna. Wracamy do konektorów. Najpierw powoli. Najpierw - powoli - jak żółw – ociężale, Ruszyła - maszyna - po szynach - ospale, Szarpnęła wagony i ciągnie z mozołem...

Potrzebny nam będzie lemacik z książeczki Chavela 

Riemannian symmetric spaces of rank one

Tam, na str 64 znajdujemy potrzebny nam lemacik:


Ten lemacik dostosowany do naszego sfromułowania będzie wygladał tak:

Niech J(t) będzie geodezyjną. Niech J(0) = J1, J(α) = J2. Wtedy dla dowolnego t mamy

J2 J1 J(t) J1 J2 = J(t+2α)

Przyjmiemy te własność do wiadomości. Dowód dla dowolnej symetrycznej rozmaitości Riemanna jest u Chavela.

Działanie J1 jest odbiciem względem J1, działanie J2 jest odbiciem względem J2. Zilustrowałem to własnoręcznie na przykładzie:


Zastosowaniami tego lematu zajmiemy się w kolejnej notce. Matematyka, prawdę mówiąc, odstresowuje równie skutecznie jak banany i pomidory.

P.S1: No i przeczytałem dziś potwierdzenie dobrej wiadomości:

Your Submission AACA-D-21-00137R4 - [EMID:bf60c3dee3e432b9]
vendredi 11 Novembre, 20:39
Dear Dr. Jadczyk,

I am pleased to inform you that your manuscript AACA-D-21-00137R4 entitled
"On the bundle of Clifford algebras over the space of quadratic forms"
has been accepted for publication in Advances in Applied Clifford Algebras.

My examination of your manuscript has convinced me that the last wishes of the reviewers have been
satisfied, and that it is not necessary to consult them again.

Jaka data? 11-11-22. Łatwa do zapamiętania nawet dla mnie!!!

P.S2. Fizyk matematyczny nie ma łatwego życia  Oto jak aktualnie dostaję się do mojego stołu roboczego:


Bowiem schody są w remoncie

PS3: I coś dla Czytelników darzących sympatią naszych bratanków Węgrów:

Twitter węgierskiego polityka Laszlo Toroczkai:


A Ukraina oczywiście oburzona. Tu stosowna mapa.

2 comments:

  1. Jednak zabawka z fotki z notki z 9.11 to nie jest banan-zabawka, lecz prawdziwy owoc, o czym świadczy to, że jest po części obrany.

    ReplyDelete
  2. "Na Allegro można znaleźć większą różnorodność:".

    Ciekawe co by się stało, gdyby lekko rozciąć tę zabawkę, a następnie dopiero uciskać... Może jakaś mandragora by powstała: https://www.apteka-melissa.pl/blog/artykul/mandragora-jakie-wlasciwosci-ma-ta-roslina,1132.html

    ReplyDelete

Thank you for your comment..

The Spin Chronicles (Part 13): Norms, Spinors, and Why Mathematicians Need Better Nature Walks

 Welcome back to The Spin Chronicles ! If you’ve been following along (and if you haven’t, shame on you—catch up on Part 12 Geometry, Kant, ...