Tuesday, November 22, 2022

Symetrie w dwuwymiarowej przestrzeni zespolonej

 Punktem wyjścia jest najprostsza nietrywialna przestrzeń Hilberta: C2. W mechanice kwantowej używana jest zwykle do opisu czystego spinu 1/2 - jak to ma elektron czy proton. Wektorami tej przestrzeni sa pary liczb zesponych (u1,u2), zapisywane zwyle jako kolumienki.

Mamy tam naturalny hermitowski iloczyn skalarny. Jeśli ξ = (u1,u2), ξ'=(u1',u2') to

(ξ,ξ') = u1* u1' + u2* u2' 

gdzie * oznacza sprzężenie zespolone. Zatem jeśli z=a+ib, gdzie a,b rzeczywiste, to z*=a-ib.

Będą nas interesować macierze zespolone 2x2. Dla takich macierzy A mamy definicje sprzężenia hermitoskiego A*, gdzie A* jest macierzą zespolenie sprzężoną i transponowaną do A. Mamy wtedy

(ξ,  Aξ') = (A* ξ, ξ') .

Macierze takie, że A=A* nazywamy hermitowskimi.

Definicja: Symetriami będziemy nazywać macierze J które mają następujące włąsności:

1) J=J*

2) J2 = I (I to macierz jednostkowa)

3) Tr(J) = 0

Ad 1) Czyli J ma  być macierzą hermitowską. Każda taka macierz ma dwie rzecwywiste wartości własne.

Ad 2). Zatem wartości własne mogą być +1 lub -1

Ad 3) Ślad macierzy hermitowskiej to suma jej wartości własnych. Skoro ślad ma być zerem, to jedna wartość własna musi być +1, druga -1. Wykluczamy tym samym przypadki gdy obie wartości własne są +1 (wtedy J=I), lub gdy obie są -1 (wtedy J=-I).

W następnej notce znajdziemy, posługując się macierzami Pauliego, najogólniejszą postać symetrii. Zobaczymy, że mamy 1-1 odpowiedniość pomiędzy symetriami a punktami dwuwymiarowej sfery (dobre zadanko dla licealisty).


I kolejny fragment z mojego tajemniczego "poradnika". Podobają mi sie te zalecenia, dlatego je tu przedstawiam:

Pamiętaj, aby każdego dnia poświęcić trochę czasu na cichą medytację, modlitwę lub inną osobistą refleksję.  Praktykuj pozytywne afirmacje regularnie... w myślach, w sercu i na głos, kiedy to tylko możliwe.

Będziesz potrzebował tych pozytywnych afirmacji, aby pomóc sobie rozwinąć zdrowe poczucie miłości i współczucia wobec siebie i wobec innych.

Bądź otwarty na nowe możliwości, które się pojawiają... i ciesz się nimi. Nie zniechęcaj, nie krytykuj ani nie potępiaj siebie za błędy, które możesz popełniać po drodze.  Pozwól sobie uczyć się na tych błędach, i postrzegaj swoje doświadczenie jako ważną "lekcję", która pomoże ci rozwinąć bardziej kochającą, współczującą i dającą postawę wobec siebie i innych w przyszłości.

Przetłumaczono z www.DeepL.com/Translator (wersja darmowa)

3 comments:

  1. Bjab -> Ark Jadczyk:
    "Zatem kwadraty tych wartości własnych mogą być +1 lub -1"
    Blisko.

    ReplyDelete
  2. Z poczty
    Wiadomość dobra: Dostałem już korektę mojego artykułu dla "Open Systems & Information Dynamics". Mam dorobić grafikę w wysokiej rozdzielczości.
    Wiadomość dziwna: Springer chce ode mnie pieniędzy za publikację artykułu o algebrach Clifforda. I to teraz, gdy pracę już po dwóch latach zmagań zaakceptowali. Byłem pewien, że Open Access to opcja. Pertraktuję zatem z nimi. Edytor przesłał mój protest do Editor Manager, a Editor Manager przesłał dalej do innego managera. Ciekawe co będzie.

    ReplyDelete

Thank you for your comment..

The Goldilocks Enigma

  It’s not too hot, it’s not too cold and its forces act together in a way that’s just right; why does the universe seem so perfectly tailor...